To je nešto što većina nas radi bar jednom dnevno. Ali, da li je bolje da se tuširamo ujutru ili uveče?
Zagovornici jutarnjeg tuširanja tvrde da ta navika pomaže da se razbudimo i započnemo dan sveže. S druge strane, oni koji preferiraju večernje tuširanje uvereni su da ono pomaže da se opustimo i rasteretimo posle napornog dana.
Šta na to kaže nauka?
Prema mišljenju Primrouz Friston, vanredne profesorke kliničke mikrobiologije na Univerzitetu u Lestersu, odgovor je jasan, i to nije dobra vest za ljubitelje večernjeg tuširanja, piše "Dejli mejl".
"Kao mikrobiolog, zalažem se za tuširanje ujutru", objasnila je doktorka Friston u članku za "The Conversation".
Iako ne postoji striktno pravilo o tome koliko često bi trebalo da se tuširamo, većina dermatologa se slaže da je svaki drugi dan sasvim dovoljno.
"Tuširanje je sastavni deo dobre higijenske rutine — bez obzira na to kada ga praktikujete“, objasnila je doktorka Friston.
"Tuširanje nam pomaže da uklonimo prljavštinu i masnoću sa kože, što može sprečiti osipe i infekcije. Takođe uklanjamo znoj, čime se smanjuje telesni miris", rekla je doktorka.
Tokom dana, telo sakuplja znoj i masnoće s kože, kao i zagađivače i alergene poput prašine i polena.
Ovo pogoduje razmnožavanju bakterija koje se mogu preneti sa tela na posteljinu.
Iako bi se činilo logičnim da je večernje tuširanje bolji izbor, doktorka Friston objašnjava zašto to nije najbolje rešenje.
"Večernje tuširanje može ukloniti deo alergena, znoja i masnoće nakupljenih tokom dana, pa će manje toga završiti na posteljini. Međutim, čak i ako ste se istuširali neposredno pre spavanja, tokom noći ćete se i dalje znojiti — bez obzira na temperaturu. Vaši mikrobi na koži tada koriste hranljive materije iz tog znoja. To znači da ćete do jutra ostaviti mikrobe na posteljini, ali i verovatno se probuditi s blagim telesnim mirisom", rekla je doktorka.
Pored toga, tokom noći gubimo i mrtve ćelije kože, koje predstavljaju izvor hrane za grinje.
"Ako redovno ne perete posteljinu, može doći do nagomilavanja mrtvih ćelija kože koje hrane grinje. Njihov izmet može izazvati alergije i pogoršati astmu", dodaje doktorka Friston.
Nasuprot tome, jutarnje tuširanje može pomoći da se uklone mrtve ćelije kože, znoj i bakterije koje su se nakupile tokom noći.
"Tuširanjem ujutru telo će vam biti čistije od mikroba koje ste pokupili tokom noći, pre nego što obučete čistu odeću", objašnjava naučnica.
"Takođe, dan ćete započeti sa manje znoja koji služi kao hrana za bakterije koje izazivaju neprijatan miris — što će vam verovatno pomoći da duže ostanete sveži u poređenju s nekim ko se istuširao uveče", rekla je doktorka.
Bez obzira na to da li se tuširate ujutru ili uveče, doktorka Friston ističe da je od ključne važnosti da redovno perete posteljinu — i savetuje da to bude barem jednom nedeljno.
"Posteljinu i jastučnice treba prati najmanje jednom nedeljno kako biste uklonili znoj, bakterije, mrtve ćelije kože i lojne masnoće koje su se nakupile", savetuje ona.
"Pranjem ćete takođe ukloniti sve gljivične spore koje možda rastu na posteljini — zajedno s hranljivim materijama koje ti mikrobi koriste za razmnožavanje", zaključila je doktorka.